Finger Lakes Times

Sponsored By

HS GIRLS SWIMMING: Pal-Mac tops Geneva

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Sunday, October 7, 2012 5:00 am

GENEVA — Earlier this season the Pal-Mac girls swimming team defeated three time defending Finger Lakes champion Marcus Whitman.

That left two legue unbeatens: The Red Raiders and Geneva. The two teams met Friday and Pal-Mac kept its perfect league run alive.

Pal-Mac took second and third place in the meet’s final event — the 400 free relay — and pulled out a 95-91 victory over the Panthers.

Ellie Jones earned first place finishes in the 100 breaststroke and 500 freestyle. Depth also played a big role for the Red Raiders (7-1, 5-0).

Emily Taegder-Vrooman won the 100 backstroke and 200 free while Hannah Jacon claimed the 50 and 100 free for Geneva (5-3, 4-1). Alexandra Berg-Pappert (200 Individual medley), Kyondra Williams (1-meter diving) and Katie Spychalski (100 butterfly) also earned victories.

  • Discuss

Welcome to the discussion.

Sports Schedule

MONDAY, APRIL 27

COLLEGE TENNIS

Men

Utica at Keuka, 4 p.m.

HS BOYS LACROSSE

Finger Lakes

Waterloo at Wayne, 5 p.m.

Non-League

Mynderse at Batavia/Attica, 5 p.m.

Bloomfield/Honeoye at Livonia, 7 p.m.

HS GIRLS LACROSSE

Non-League

Webster Thomas at Canandaigua, 6:30 p.m.

HS BASEBALL

Finger Lakes East

Mynderse at Geneva, 4:30 p.m.

Wayne at Newark, 4:30 p.m.

Pal-Mac at Waterloo, 4:30 p.m.

Midlakes at Penn Yan, 6:30 p.m.

Finger Lakes West

Bloomfield at Red Jacket, 4:30 p.m.

Wayne County

Williamson at Clyde-Savannah, 4:30 p.m.

Lyons at Sodus, 4:30 p.m.

Non-League

Greece Arcadia at Canandaigua, 4:30 p.m.

Lima Christian at HAC, 4:30 p.m.

HS SOFTBALL

Finger Lakes East

Mynderse at Geneva, 4:30 p.m.

Wayne at Newark, 4:30 p.m.

Pal-Mac at Waterloo, 4:30 p.m.

Finger Lakes West

Red Jacket at Bloomfield, 4:30 p.m.

Wayne County

Williamson at Clyde-Savannah, 4:30 p.m.

Marion at Lyons, 4:30 p.m.

East Rochester at Red Creek, 4:30 p.m.

Non-League

Canandaigua at Greece Arcadia, 4:30 p.m.

Lima Christian at HAC, 4:30 p.m.

HS BOYS TENNIS

Finger Lakes

Midlakes at Bloomfield, 4:30 p.m.

Penn Yan at Marcus Whitman, 4:30 p.m.

Honeoye at Mynderse, 4:30 p.m.

Geneva at Newark, 4:30 p.m.

Wayne at Pal-Mac, 4:30 p.m.

Naples at Waterloo, 4:30 p.m.

Wayne County

Sodus at East Rochester, 4:30 p.m.

North Rose-Wolcott at Marion, 4:30 p.m.

Clyde-Savannah at Williamson, 4:30 p.m.

Non-League

Fairport at Canandaigua, 4:30 p.m.

HS GOLF

Wayne County

At Midvale CC

Clyde-Savannah vs. East Rochester, 4 p.m.

Lyons vs. East Rochester, 4 p.m.

Marion vs. East Rochester, 4 p.m.

Monroe County East II

At Locust Hill

Canandaigua vs. Honeoye Falls-Lima, 3 p.m.

Canandaigua vs. Rush-Henrietta, 3 p.m.

Featured Events